StaraLubowla – małeZWIEDZANIE

Nie mamy kasy, ale byśmy coś pozwiedzali…, nie ma sprawy, można wybrać się zaraz za polską granicę i zobaczyć ciekawe miejsca, nie wydając kupy hajsu!

Cykl #małeZWIEDZANIE to miejsca, które:

  • nie są daleko od Polski
  • mają fajne miejscówki
  • można zwiedzić w 1-2 dni.

Tym razem polecamy Słowację i miasto Stará Ľubovňa – oficiálna stránka mesta. Jest to niewielkie miasteczko położone niedaleko polskiej granicy.

Co warto zobaczyć:

  • największa atrakcją jest zachowany w dobrym stanie średniowieczny Zamek Lubowelski z możliwością zwiedzania wyposażonych komnat, kaplicy i zobaczenia dawnych narzędzi, powozów, sań oraz klejnotów królewskich. Strona zamku: https://www.hradlubovna.sk/pl/info-pl/
  • skansen u podnóża zamku pokazujący życie dawnych mieszkańców Spiszu i Szarysza z grekokatolicką cerkwią drewniana z Matysowej pochodzącą z 1833r.
  • miasto Stará Ľubovňa – oficiálna stránka mesta z rynkiem, na którym warto odwiedzić średniowieczny kościół św. Mikołaja, Dom Prowincjalny – dawna siedziba zarządcy zastawionych miast spiskich, dziś ma tu swoją siedzibę miejskie centrum informacji turystycznej oraz Dom Lubowelskiego Mieszczanina, który dzięki eksponatom przekazanym przez potomków największych starych lubowelskich rodzin świetnie obrazuje życie ówczesnych mieszczan z tzw. czarną kuchnią z wyposażeniem, pracownią mieszczanina, pokojem mieszkalnym i sypialnią,
  • Nestville Park w położonej 5 km dalej miejscowości Hniezdne, gdzie znajdują się muzeum gorzelnictwa i związanych z nim cechów takich jak kowalstwo i bednarstwo, jedna z najnowocześniejszych rafinerii do produkcji spirytusu, ogromny rzeźbiony obraz, magazyny dojrzewania whisky. Dla pełnoletnich degustacja tego szlachetnego trunku , a dla wszystkich „czekoladziarnia” z produkowanymi na miejscu wg tradycyjnych metod słodkościami.

Z zamku możemy podziwiać piękną panoramę Tatr, a mówiący po polsku pracownicy sprawią, że będziemy się tu czuli jak u siebie. Stara Lubowla zdecydowanie jest warta odwiedzenia!

Jak dojechać? Auto

Co zjeść? Czekoladę w http://www.nestvillechocolate.sk/pl/

Gdzie mogę dowiedzieć się więcej i zobaczyć zdjęcia z wizyty na zamku? Tu: https://www.wolniej.com/zamek-lubowla

Pamiętajcie też, że na Słowacji macie zniżkę 33% w McCafe na wybrane kawy z #EURO26: https://bit.ly/3iz7jLn

#zwiedzanie #Europa #podróżemałeiduże #weekend #pomysłnawycieczkę #Lubovla #slovakia #whiskey #chocolate

Podobne wpisy