Poradnik Sportowy

JEDNI LUBIĄ PIŁKĘ NOŻNĄ, INNI WOLĄ KOSZYKÓWKĘ. WIECIE CO TO SPALONY I Z JAKIEJ LINII RZUCIĆ PIŁKĘ DO KOSZA, ŻEBY ZYSKAC NAJWIĘCEJ PUNKTÓW. TO JAKI ROWER JEST NAJLEPSZY DO JAZDY PO MIEŚCIE, A JAKI DO JAZDY PO GÓRACH TO KWESTIA BARDZO SUBIEKTYWNA, ALE WIĘKSZOŚĆ MA SWOICH FAWORYTÓW. PROBLEM MOŻE POJAWIĆ SIĘ PRZY WYBORZE ODPOWIEDNIEGO UBEZPIECZENIA PODCZAS UPRAWIANIA WASZYCH ULUBIONYCH DYSCYPLIN. DLATEGO POWSTAŁ TEN PORADNIK.

Często pytacie nas jakie ubezpieczenie wybrać, jeżeli wyjeżdżacie na zawody pływackie do Francji, wybieracie się na narty pierwszy raz w życiu albo bierzecie udział w rekonstrukcji średniowiecznej bitwy. Jak dobrać wariant Karty do uprawianego sportu? Czy to jeszcze sport amatorski, czy już wysokiego ryzyka? Czy mogę jeździć rowerem po Amsterdamie skoro mam Kartę WORLD? Karta EURO26 to 8 wariantów ubezpieczenia, różniących się zakresem i sumami ubezpieczenia. Jeżeli macie wątpliwości jaką Kartę wybrać, żeby ubezpieczenie na pewno zadziałało, jakie dyscypliny są uwzględniane, a jakie wyłączone z zakresu ochrony, zapoznajcie się z naszym poradnikiem.

CZYM SĄ WEDŁUG UBEZPIECZYCIELA SPORTY AMATORSKIE?

W warunkach ubezpieczenia nie ma jednoznacznej definicji sportów amatorskich. Przyjmuje się, że są to wszystkie sporty uprawiane amatorsko, niewymienione w innych definicjach zawartych w Szczególnych Warunkach Ubezpieczenia, niewymagające ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, uprawiane poniżej granicy 3 500 m n.p.m. Jeżeli planujecie uprawiać jogę ze znajomymi, jeździć na rowerze po mieście, albo na wycieczki za miasto, chodzić na basen co jakiś czas lub regularnie albo w paczką gracie w siatkówkę plażową nad jeziorem, to właśnie uprawiacie sport amatorski. Pamietajcie, że przy wyborze Karty należy kierowac się całością oferty, nie tylko uprawianym sportem, więc jeżeli lubicie chodzić po górach i nie wchodzicie wyżej niż 3 500 m n.p.m., możecie wybrac Kartę WORLD, ale żeby były zapewnione koszty ratownictwa za granicą, w razie konieczności sprowadzenia was na dół śmigłowcem konieczny będzie wariant WORLD EXTRA. 

Wielu z Was wybiera się też w bardzo odległe rejony, dla tych bardzo ważne jest pamiętanie o tym, że jeżeli znajdujecie sie w mieście w np. Andach i spacerujecie uliczkami podziwiając widoki, ale miasto położone jest powyżej 3 500 m n.p.m. jak np. Cuzco lub Potosi, potrzebna będzie Karta SPORT EXTRA lub SPORT. 

Polisy sportowe będą wymagane także jeżeli uprawiasz sport jako amator, ale należysz do jakiegos klubu, sekcji lub bierzesz udział w zawodach. Taki rodzaj aktywności traktowany jest jako wyczynowe uprawianie sportu, nawet jeżeli jest uprawiany amatrosko.

WAŻNE!!! Ubezpieczenie działa podczas uprawiania sportów amatorskich w ramach każdej Karty EURO26 z polisą.

Możesz wybrac dowolny wariant, jeśli chodzi o uprawianie sportu amatorskiego i dobrać zakres terytorialny.

W Polsce działają Karty POLSKA EXTRA, POLSKA, POLSKA SPORT EXTRA i POLSKA SPORT.

W Polsce w zakresie NNW i za granicą w zakresie NNW, OC w życiu prywatnym oraz Kosztów Leczenia i Assistance na całym świecie z wyłączeniem USA i Kanady ubezpieczenie zapewniają Karty WORLD EXTRA, WORLD, SPORT EXTRA i SPORT. Przy każdej Karcie międzynarodowej można w momencie zakupu, rozszerzyc zakres terytorialny OC w życiu prywatnym o Polskę za dodatkowe 18 PLN dodane do ceny Karty.

Pamiętajcie, że wybór Karty nie zależy wyłącznie od uprawianych sportów i zakresu terytorialnego. W ramach Kart występują różne kwoty ubezpieczenia, różny zakres ubezpieczenia NNW i kosztów ratownictwa (nie uwzględnione przy Kartach na Polskę oraz przy Karcie WORLD).

SPORTY AMATORSKIE LETNIE I ZIMOWE. CZYM SĄ I CZYM SIĘ RÓŻNIĄ OD SPORTÓW AMATORSKICH?

Sporty amatroskie letnie i zimowe to osobna grupa sportów wyodrębniona przez Ubezpieczyciela w Szczególnych Warunkach Ubezpieczenia. Do ich określenia stosuję się definicję: „sporty uprawiane rekreacyjnie w warunkach letnich lub zimowych w wyznaczonych do tego miejscach (na stokach, trasach, akwenach), przez które rozumie się: narciarstwo, snowboarding, surfing, windsurfing, kitesurfing, wakeboarding, a także zajęcia teambuildingowe”.

Jeżeli wybieracie się na narty lub snowboard, albo wyjeżdżacie do np. Australii i chcecie spróbowac swoich sił na desce, ale nie będziecie w trakcie uprawiania tych sportów przekraczali granicy 3 500 m n.p.m. musicie mieć ubezpieczenie, które będzie działało w takich przypadkach, ale niekoniecznie musi być to ubezpieczenie stricte sportowe. Oczywiście uprawianie amatorskich sportów letnich i zimowych jest objęte ubezpieczeniem w ramach wariantów SPORT Karty EURO26, ale można też wybrać wariant POLSKA EXTRA dla osób, które nie planują wyjeżdźać za granicę lub wariant WORLD EXTRA, jeżeli planujecie wyjechać za granicę. 

KOSZTY RATOWNICTWA- CO TO I DLACZEGO WARTO?

Jeżeli wyjeżdżamy na stok lub mamy zamiar uprawiać, nawet amatorsko sport na wodzie, bardzo ważne jest, żeby nasze ubezpieczenie pokryło koszty akcji ratunkowej z użyciem np. śmigłowca. W Polsce koszty te są pokrywane przez państwo, ale Polska stanowi raczej wyjątek w tej kwestii. Za granicą lot śmigłowcem może nas sporo kosztować. Dlatego właśnie powstała Karta EURO26 WORLD EXTRA, gdzie w ramach polisy Koszty Leczenia i Assistance koszty ratownictwa są pokrywane do kwoty 5 000 EUR.

CZYM SĄ KOSZTY RATOWNICTWA WEDŁUG UBEZPIECZYCIELA?

Według Szczególnych Warunkach Ubezpieczenia (paragraf 9, pkt 1) koszty ratownictwa to „niezbędne i udokumentowane koszty poniesione na akcję ratowniczą lub poszukiwawczą (…) prowadzoną przez wyspecjalizowane służby ratownicze w celu ratowania życia lub zdrowia Ubezpieczonego, który uległ w czasie pobytu za granicą RP lub poza krajem rezydencji nieszczęśliwemu wypadkowi (który nie musi skutkować trwałym uszkodzeniem ciała) lub nagłemu zachorowaniu podczas uprawiania sportów”. 

Warunki ubezpieczenia określają też, że koszty ratownictwa to:

– koszty poszukiwań Ubezpieczonego przez wyspecjalizowane służby ratownictwa,

– koszty udzielenia doraźniej pomocy medycznej Ubezpieczonemu na miejscu zdarzenia,

– koszty transportu Ubezpieczonego z miejsca wypadku do najbliższego, wymaganego stanem zdrowia, punktu opieki medycznej (z uzyciem specjalistycznych środków transportu, jak m.in. sanie, helikopter, tobogan, motorówka).

PODSUMOWANIE

Jeżeli nie planujecie wyjeżdżać za granicę, ale w zimie wyskoczycie na narty do Zakopca albo latem na deskę do Chałup możecie wybrać Kartę POLSKA EXTRA. Karta POLSKA EXTRA zawiera ubezpieczenie NNW 30 000 PLN działające także w trakcie uprawiania amatorskich sportów letnich i zimowych.

Jeżeli będzieice wyjeżdżać za granicę, ale nie wykluczacie wypadu w polskie góry lub nad morze i chcecie spróbowac swoich sił na stokach lub wodzie możecie wybrac Kartę EURO26 WORLD EXTRA. Karta WORLD EXTRA zawiera ubezpieczenie NNW (w Polsce i za granicą do kwoty 5 000 EUR) oraz Koszty Leczenia i Assistance (tylko za granicą do kwoty 250 000 EUR), w tym koszty ratownictwa za granicą do kwoty 5 000 EUR. 

JEŻELI SPORT JAKI UPRAWIASZ NIE MIEŚCI SIĘ WE WCZESNIEJSZYCH KATEGORIACH, TO PRAWIE PEWNE, ŻE POTRZEBUJESZ WARIANTU SPORTOWEGO! ZAPOZNAJ SIĘ Z WARUNKAMI DLA PRAWDZIWYCH PRO I WYBIERZ WARIANT DLA SIEBIE!

Ubezpieczenie sportowe dzieli pozostałe sporty na 3 kategorie:

Sporty wysokiego ryzyka– sporty motorowe (na quadach, skuterach śnieżnych i innych pojazdach lądowych), sporty motorowodne (jazda na skuterze wodnym, nartach wodnych, motorówkach i inne sporty wodne, w którzych wykorzystywane są  pojazdy motorowe), jazda konna, polo, myślistwo, nurkowanie z aparatem powietrznym, rafting lub inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, wspinaczka wysokogórska, sikalna, skałkowa, sztuki walki i wszelkiego rodzaju sporty obronne, trekking uprawiany na wysokości powyżej 3 000 m n.p.m., uprawianie narciarstwa lub snowboardingu poza trasami zjazdowymi do tego wyznaczonymi.

Sporty ekstremalne– dyscypliny sportowe, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, a w szczególności: sporty powietrzne (skoki ze spadochronem, skoki z wysokich budynków lub skał, paralotniarstwo, szybownictwo, pilotowanie jakichkolwiek samolotów silnikowych) oraz kolarstwo górskie, speleologia, skoki narciarskie, jazda po muldach, skoki akrobatyczne na nartach, heliskiing.

Zawodowe i wyczynowe uprawianie sportów– uprawianie sportu regularnie i intensywnie, tzn. udział w treningach, zawodach i obozach kondycyjnych w ramach przynależności do klubów sportowych, a także czerpanie dochodu z uprawianej dyscypliny sportu, jak również uczestniczenie w wyprawach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi albo w ekspedycjach, tj. zorganizowanych wyprawach mających na celu zrealizowanie wytyczonych działań o charakterze sportowym lub naukowym.

Żeby ubezpieczenie działało w trakcie uprawiania wszystkich sportów, czyli: amatorskich, amatorskich letnich i zimowych, wysokiego ryzyka, ekstremalnych oraz zawodowego i wyczynowego uprawiania sportów, należy wybrać jeden z wariantów sportowych Karty EURO26.

W Polsce ubezpieczenie będzie działało w ramach Kart POLSKA SPORT EXTRA i POLSKA SPORT. Obie Karty zawierają  polisy:

– NNW w Polsce do kwoty 30 000 PLN (POLSKA SPORT EXTRA) lub 15 000 PLN (POLSKA SPORT),

– OC w życiu prywatnym w Polsce do kwoty 80 000 PLN, w tym OC SPORT do kwoty 10 000 PLN.

Karty SPORT EXTRA i SPORT zawieraja ubezpieczenie:

– NNW w Polsce i za granicą z wyłaczeniem USA i Kanady do kwoty 5 000 EUR,

– OC w życiu prywatnym za granicą z wyłaczeniem USA i Kanady do kwoty 20 000 EUR (w tym OC SPORT do kwoty 10 000 EUR),

– Koszty Leczenia i Assistance za granicą z wyłączeniem USA i Kanady do kwoty 250 000 EUR (SPORT EXTRA) lub 60 000 EUR (SPORT), w tym pokrycie kosztów ratownictwa do kwoty 8 000 EUR.

Ponieważ nie sposób wymienic wszystkich dyscyplin sportowych, jeżeli uprawiacie np. rzut ziemniakiem, quidditch na murawie lub bierzecie udział w rekonstrukcjach historycznych, możecie być spokojni, Karty sportowe również będą działały.

Każde ubezpieczenie posiada wyłączenia, w tym przypadku są dwa odnoszące sie do rodzajów uprawianych sportów, obowiązujące dla wszystkich rodzajów polisy:

– uczestnictwo w wyścigach pojazdów motorowych i motorowodnych, jazdy na odcinkach przeznaczonych do szybkiej jazdy, rajdów, jak również innej jazdy pojazdami motorowymi, w której chodzi o rywalizację,

– wypadki, którym osoba ubezpieczona uległa, uczestnicząc w imprezach jako kierowca lub pasażer pojazdu motorowego, łącznie z towarzyszącymi tego typu imprezom ćwiczeniami, terningami, których celem jest osiąganie najwyższych prędkości.

Nasze ubezpieczenie nie jest więc odpowiednie jeżeli trenujecie w F1, ścigacie się na motorach, na żużlu, na skuterach wodnych i innych pojazdach silnikowych.

Wiesz już jaki wariant będzie dla Ciebie najlepszy?

Masz pytanie? Skontaktuj sie z nami!

tel. 58 690 40 60 (czynny pn-pt 8.30-16.30)

mail – kontakt@euro26.pl

FB – facebook.com/euro26pl

Podobne wpisy